Odpočty úroků z hypoték zůstávají

05.12.2020

Zájemci o hypotéky díky novému zákonu mohou ušetřit hned dvakrát - nebudou muset platit daň z nabytí nemovitosti, a zároveň jim zůstane možnost odečíst si úroky z hypotéky z daní. 

Snížení limitu pro uplatnění odpočtu úroků z hypoték

I letos si budete moci uplatnit odpočty úroků ze smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části základu daně. Dochází ale ke snížení limitu odpočtu pro nově obstarané bytové potřeby od 1. ledna 2021 z původních 300 tisíc Kč na 150 tisíc Kč.

U smluv uzavřených do konce roku 2020 bude možné nadále odečítat úroky až do 300 tisíc Kč, a to i v případě refinancování. U smluv uzavřených od 1. ledna 2021 bude moci klient odečítat úroky s limitem 150 tis. Kč.

Schválení návrhu zákona se neobešlo bez emocí

Nový návrh zákona se zachováním možnosti odpočtu úroků se podařilo prosadit i díky hlasování dvou poslanců ČSSD. Nicméně již během projednávání nového zákona se pro zachování odpočtů vyjádřila nejen opozice, ale rovněž poslanec vládní ČSSD a bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

Odpůrci na původním návrhu kritizovali mimo jiné to, že s odpočty úroků z hypotečních úvěrů již lidé počítají. Při posuzování, zda se k hypotéce zavážou, může snížení daní představovat podstatný argument. Navíc zrušení této možnosti by postihlo především skupiny obyvatel s nižšími příjmy, protože právě ty si musí na nové bydlení půjčovat peníze.

Kupující nemovitosti ušetří 4 % na dani

Součást zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti byla schválena v nezměněné podobě. Od daně budou osvobozeni lidé, kteří si nemovitost koupili po 1. prosinci 2019. Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % a platí ji kupující - nahradila dříve užívanou daň z převodu. Ministryně financí hodnotí daň z nabytí nemovitosti jako nespravedlivou, ale dřívější pokusy ji zrušit zatím ztroskotaly. Naposledy navrhl její zrušení v loňském roce Senát, ale ani tehdy to neprošlo.

Součástí schváleného návrhu zákona je rovněž prodloužení tzv. časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí, které nejsou určeny k vlastnímu bydlení. Lhůta se prodlužuje z pěti na deset let. To znamená, že podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti se ještě zpřísnily. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.