Co znamená pojem „pasivní dům“

08.07.2020

Už jste někdy slyšeli pojem pasivní dům? S touto terminologií se můžete setkat již několik let. S její velkou popularitu pomohla i legislativa v roce 2008, kde vznikl předpis požadavku poklesu emisí CO2 a zvýšení podílu obnovitelných energií u obojího o 20% do roku 2020. Mnoho lidí se tedy rozhodlo právě pro pasivní dům.

Nízkoenergetická stavba není to samé, co pasivní dům

Nízkoenergetickou budovu definuje spotřeba energie k vytápění interiéru nejvýše 50 kWh/(m2a), což představuje v celkovém součtu vysoké úspory. Samozřejmostí je ale také zateplení domu, instalace tepelně izolačních oken a dveří, kvalitní zateplení půdy či a zateplení základů. Nízkoenergetické domy jsou již schopné využívat k vytápění obnovitelné zdroje energie. Též jsou splněné nároky na vzduchotěsnost, ovšem stále ještě není dosaženo hodnot odpovídajících pasivním domům.

Pasivní dům

Samotný výraz pasivní dům vychází z německého "Passiv Haus." Poprvé se tento výraz objevil už v roce 1988, když Dr. Wolfgang Feist prohlásil, že je třeba využít potenciál energetických úspor. U pasivních domů jde totiž především o to, aby jejich tepelná ochrana byla natolik kvalitní, aby se opustilo od konvenčních způsobů vytápění a snížily se tak investiční náklady na výstavbu. V současné době se tedy začínáme posouvat v oblasti energetických úspor tam, kde byli naši rakouští sousedé již před několika lety.

V pasivním domě uspoříte náklady na vytápění a prospěje i vašemu zdraví. Můžete sledovat, jak neustále rostou ceny energií, a přitom zůstat v klidu, protože vy se bez nich skoro téměř obejdete. Při rekuperaci vzduchu neustále probíhá jeho filtrace, která eliminuje škodlivé nečistoty, alergeny a prach. A to je příjemný bonus pro alergiky a astmatiky. Uvnitř pasivního domu budete dýchat čerstvý vzduch.

O pasivních domech hovoří Norma ČSN 73 0540. Tato norma dělí budovy na nízkoenergetické a pasivní. Hranicí pro dům nízkoenergetický je dle této normy 50 kWh/(m2a), což je tvrdší norma, než mají v Německu. Pro dům pasivní pak 15 kWh/(m2a).

Jaké jsou výhody pasivních domů?

  • Budete mít minimální náklady na vytápění.
  • Budete mít stále čerstvý vzduch o stabilní teplotě.
  • Odstraníte potíže s alergiemi.
  • Nemusíme se obávat rostoucích cen energií.
  • Nebudete vypouštět do životního prostředí nadbytek škodlivých emisí.