Jaké dotace lze využít při stavbě nebo rekonstrukci?

08.09.2020

Nové výstavbě se stále daří, ke slovu se v jarním a letním období dostávají i nejrůznější přístavby a rekonstrukce. Je možné na výstavbu využít dotace? A můžu o dotace žádat i v případě, když se nejedná o novostavbu?

Zelená pro šetrné stavby

Od roku 2020 začaly platit nové předpisy pro výstavbu rodinných domů i komerčních staveb. Stavební úřady při posouzení žádosti o stavební povolení vyhoví pouze těm žadatelům, kteří plánují výstavbu domu s energetickou spotřebou alespoň o 5 % nižší, než je současný dům.

Stavby nad 350 m2 musí být energeticky úsporné. Je tedy nutné jejich zateplení i instalace kvalitnějších oken.

Tato pravidla se netýkají rekreačních objektů a nevztahují se ani na rekonstrukce.

Úspora nákladů v budoucnu

K energeticky úsporným stavbám přistupují lidé i v případě, že jim to předpisy přímo nenařídí. Důvodem je jistota nižších provozních nákladů v budoucnu. Vyšší náklady na stavbu vám mohou kompenzovat nejrůznější dotace. Jaké dotace je možné využít?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám lze dotaci využít na zateplení domu, solární panely nebo nové způsoby vytápění. Nové způsoby vytápění podporuje program s vžitým názvem Kotlíkové dotace.

Z dotací jsou podporovány i zelené střechy, stínění oken nebo aktivní využívání dešťové vody v domácnosti. O dotaci lze žádat v případě novostaveb i rekonstrukcí stávajících objektů.

Vyřízení žádostí

Bohužel stále platí, že vyřízení žádosti je poměrně administrativně náročný proces. Řada stavebních firem však má v této oblasti zkušenosti. V případě, že budete plánovat stavbu či rekonstrukci je vhodné, předem se informovat o možnosti využití dotace. Náklady na stavbu budou výrazně nižší. Zároveň nebude každoroční vyúčtování energií strašákem, a pokud nezměníte současný předpis záloh můžete se těšit na vrácení přeplatku.