Klesnou úrokové sazby u hypoték?

28.04.2020

Jistě jste v posledních dnech v médiích zaznamenali informaci, že ČNB snížila své úrokové sazby

Jde o reakci na hrozící změnu ekonomického cyklu, tedy, že se z růstu naše ekonomika přesouvá směrem ke stagnaci, a možná nejspíš i k recesiČNB se snížením sazeb snaží podpořit českou ekonomiku a přimět komerční banky k vyšší úvěrové aktivitě, zejména pro firmy, které jsou klíčové pro českou ekonomiku. 

To však nemusí nutně znamenat snížení úrokových sazeb u hypoték. Někteří novináři to považují za samozřejmost, ale skutečnost může být zcela odlišná.

Dle názorů analytiků se může v současné době opakovat situace z roku 2008, tedy,  že pokles sazeb ČNB nemusí vůbec znamenat pokles sazeb u hypotečních úvěrů. Banky v současné době analyzují nastalou situaci a ekonomické dopady koronaviru na ekonomiku - ty začínají být dramatické. 

Ekonomika brzdí a již nyní můžeme vidět rostoucí nezaměstnanost, jejíž růst bude s největší pravděpodobností dál pokračovat. Reagovat bude poklesem i trh s nemovitostmi. Banky v takové situaci nemají důvod příliš válčit o klienta a řešit podíl na trhu. To je pro ně teď vedlejší. Budou naopak velmi důkladně prověřovat komu půjčí a komu ne. Budou se spíše zaměřovat na své stávající klienty a vymýšlet způsoby, jak zabránit nárůstu nesplácených úvěrů

ČNB jim v tomto svými kroky velmi pomáhá, neboť snížením sazeb se vytváří větší prostor pro bankovní marži a tedy i případný "polštář" k tomu, aby banka současnou situaci lépe zvládla. Nezapomeňme, že jednou z hlavních rolí České národní banky je udržovat stabilitu bankovního trhu.

A můj pohled na danou situaci?

Dler mého názoru bych na snížení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů příliš nesázela, spíše naopak. A to, že získání hypotéky bude v příštích měsících pro běžného klienta stále složitější, to už je nyní takřka jasné. Proto pokud uvažujete o nové hypotéce, případně chcete zkonzultovat váš stávající úvěr (refinancování, odklad splátek, atd.), jsem vám k dispozici.