Je důvod žádat o odklad splátek?

21.04.2020

V této době, kdy všichni otáčíme korunky, uvažujeme, zda se nám vyplatí požádat o odklad hypotéky a dalších úvěrů na 3 případně 6 měsíců, tak jak to schválila vláda.

Pojďme si říci, jaké jsou možnosti a kolik nás to bude stát.

Jaké jsou možnosti?  

Poslanecká sněmovna schválila tzv. moratorium na hypoteční a spotřebitelské úvěry

V praxi to znamená, že ten, kdo byl zasažen omezeními kolem koronaviru, má nárok  žádat o odklad na 3 nebo 6 měsíců. Stačí k tomu vyplnit formulář příslušné banky nebo nebankovní společnosti, která poskytla úvěr. (zatím ještě u většiny bank není k dispozici, ale počítají s tím). Banka nebude přezkoumávat, co k tomu klienta vedlo, popřípadě zda je v tíživé situaci nebo není. Zároveň tímto krokem nehrozí ani zápis v registru dlužníků! 

To ovšem neplatí u klientů, kteří byli ve skluzu již před 12. březnem 2020. Na ty se tento nárok nevztahuje, a své dluhy musejí splácet bez odkladu.

Každé doporučení odborníků na osobní finance říká

 Vytvořte si takovou finanční rezervu, která Vám pomůže přečkat těžké časy. Ne vždy je to však možné, ale může nám k tomu pomoci například toto opatření. Leckdo si řekne, že během měsíce dvou bude po všem a není tedy důvod se znepokojovat. Nicméně jsou tady i méně příznivé scénáře, které můžou naší činnost omezit na delší dobu. Proto stojí minimálně za úvahu nad podobným krokem uvažovat. 

Osobně bych nad tímto krokem uvažovala až ve chvíli, kdy bych musela řešit splátku další půjčkou. Avšak rozhodnutí je na Vás.

A teď to nejdůležitější.  Kolik tato "pomoc" bude stát. 

Jedná se tedy o odklad, nikoliv odpuštění, jak se může někomu zdát. Fakticky se nám o 3 nebo 6 měsíců podle toho, kterou variantu vyberete, prodlouží hypotéka. Ale to není všechno. Po období co Vám bude hypotéka "stát", běží úroky, které své bance na konci také doplatíte. 

Když se podíváme na konkrétní modelovou situaci, což je průměrná hypotéka ve výši 2 500 000 při úroku 2,5% a jedná se o čerstvou hypotéku, kterou klient splácí řekněme 1 rok. Tak potom ho odklad na 6 měsíců bude stát navíc cca 30 000 kč. 

Klient, který už má za sebou 10 let ze své hypotéky, zaplatí lehce přes půlku této částky tedy 17 000. 

Abyste získali přibližnou částku, o kolik přeplatíte Vy, vynásobte si úroky Vaší hypotéky, které teď platíte 3 nebo 6 a získáte přibližnou částku, o kterou přeplatíte.