Návrh na zrušení Daně z nabytí nemovitostí pro kupující

30.03.2020

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí.

Věří, že by to mohlo pomoci rozhýbat trh s bydlením. Součástí návrhu by mělo ovšem zároveň být i zrušení daňových odpočtů u hypoték.

"Mám v úmyslu jednu daňovou změnu, která by mohla trochu pomoci lidem s pořizováním bydlení. Možná by teď mohly trochu klesnout ceny bytů a je tak ideální doba rozpohybovat trh s nemovitostmi. Budu navrhovat zrušení daně z nabytí nemovitostí. Musím říct, že mi nikdy nedávala smysl," dodala s tím, že pro rozpočet by to znamenalo výpadek ve výši zhruba 13 až 14 miliard ročně. "Kdy jindy, když ne teď," dodala ministryně.

Návrhy na zrušení daně se objevovaly už v minulosti, ministerstvo financí je ale vždy odmítalo s tím, že by vedly k výpadku příjmů státního rozpočtu.

Ministryně Schillerová také v následujícím týdnu předloží moratorium na hypotéky a úvěry, tedy odklad splátek na šest měsíců.

"Chci, aby to znamenalo, že podnikatelé a občané nebudou muset půl roku splácet. Bude to plošné, konzultujeme vše s Českou národní bankou. Unesou to banky i nebankovní sektor," uvedla Schillerová v Partii

Bavit se chce i o úroku "Úroky by mohly být umenšené, jednalo by se o nějakou symbolickou výši," dodala.