Pravidla pro nové hypotéky zjemňují, nově stačí 10 % vlastních prostředků

03.04.2020

Česká národní banka uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. V praxi to znamená, že na získání úvěru na bydlení nově postačí 10 % hodnoty nemovitosti. Dosud bylo potřeba mít nejméně 20 %.

Opatření zmírní pravidla pro posuzování nových hypoték. Limit výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti (LTV) ČNB zvýšila na 90 procent z 80 procent. Lidem tak bude stačit zmiňovaných 10 procent z hodnoty kupované nemovitosti. Poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI) centrální banka zvýšila ze 45 na 50 procent.

Bankovní rada také rozhodla zrušit povinnost komerčních bank posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů. Úvěrové instituce budou tento ukazatel nadále pouze sledovat.

ČNB uvolněním pravidel reaguje na současnou situaci pandemie koronaviru a vyhlíží její dopady

na ekonomiku. Dá se totiž očekávat, že nezaměstnanost v následujících měsících poroste a příjmy domácností tím pádem klesnou. To by mělo zchladit i přehřátý trh s bydlením. Čeká se, že ceny nemovitostí budou stagnovat, v některých horších lokalitách i klesat.


Dá se předpokládat, že vzhledem k očekávané krizi, kterou probíhající pandemie vyvolá, bude ČNB pravidla dál zmírňovat. Otázka je, jak na to zareagují komerční banky.

Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select totiž upozorňuje, že zrušení ukazatele DTI a uvolnění dalších ukazatelů je pro zájemce o nové bydlení sice dobrou zprávou, některé banky ale na druhou stranu začaly přicházet s jinými omezeními.

Mezi tato omezení patří jednak snížení LTV u poskytovaných hypoték na maximální výši 80 % a jednak omezení ve formě přísnějších pravidel třeba na to, jaké příjmy bude banka akceptovat (např. příjmy ze zahraničí).

Otázkou tedy zůstává, zda tyto ústupky ze strany ČNB nakonec rozproudí český hypoteční trh, říká Sýkora.

Zdroj: Měšec.cz

Co si myslíte, je tento krok dobrý? Dejte mi vědět do komentářů. Máte dotaz? Zeptejte se.