REZERVACE - Chata v Čeladné

Dnes jsme si pro Vás s panem fotografem architektury a designu Ondřejem Pavlačíkem připravili prezentaci na prodej samostatně stojící, nepodsklepené, montované chaty o velikosti 3+1 nacházející se v krásném prostředí uprostřed nádherných hor, v samém srdci Beskyd, v nadmořské výšce 575 m. Součástí prodeje je i pozemek o výměře 1352 m2.  

Jedná se o samostatně stojící chatu u samého lesa v chatové oblasti, bez základů, jen na nízkých dřevěných pilotách, bez podsklepení, s kamennou výplní pod rám chaty. Stěny chaty a příčky v ní jsou montované z dřevěných panelů o tl. 10 cm - prafabrikátové desky. Střecha sedlová s mírným sklonem, potažena asfaltovou lepenkou. V letošním roce byl na část střechy nanesen nový asfaltový nátěr. Podlahy prkenné, starší kuchyňská linka, sporák napojený na propanbutanovou láhev, WC a umyvadlo, koupelna se sprchovacím koutem. Ohřev vody je zajištěn průtokovým ohřívačem. Elektroinstalace původní - 230V, voda užitková je napojena jak na koupelnu, tak na WC. Pitná voda pouze donáškou ze studánky od lesa nebo si majitelé vozili vodu z domova. Vytápění chaty je řešeno krbovými kamny ve dvou pokojích. Okna dřevěná s bílými okenicemi.

Chata byla postavena v roce 1942. Stav je udržovaný. Vlastnili ji starší manželé, pro které sloužila jako místo k relaxaci a odpočinku. Oplocení pozemku a tím i soukromí je zajištěno částečně hustými keři, ze dvou stran dřevěný nízký plot ladící s okolím.

Přístup k chatě je zajištěn částečně po obecní komunikaci, částečně jej zajišťuje věcné břemeno chůze a jízdy.

Okna chaty jsou ze dvou pokojů na JV, třetí pokoj SV, kuchyň je schovaná u lesa v SZ. Obývací pokoje jsou velmi teplé a slunné.

V okolních chatách nebo spíše domech žijí i trvale bydlící, kteří zajišťují, že v této části Čeladné je bezpečno. Se sousedy současní majitelé vycházejí velmi dobře, při návštěvě chaty nás vítali.

DOPRAVNÍ DOSTUPNOST

Čeladná leží na silnici II//483, v úseku spojující Frýdlant nad Ostravicí a Frenštát pod Radhoštěm. Na této silnici je v budoucnu plánováno postavit obchvat obce. V současnosti obyvatelům obce slouží 13 autobusových zastávek, zajíždí zde dvě linky společností 3ČSAD a ČSAD Vsetín, a jedna mezikrajská linka z Havířova do Luhačovic. Dobrá dostupnost obce je také zajištěna železniční stanicí, která leží na železniční trati 323 Ostrava-Valašské Meziříčí.

Celým územím obce je vedeno mnoho značených turistických tras, jež společně s cyklotrasami přispívají v obci k rozvoji turismu. Pod úpatím Skalky (964 m n. m.) se zde nalézá lyžařský vlek na Opálené, v provozu je zde také bobová dráha.

Za první autobusovou linku v českých zemích je považována doprava, kterou v roce 1907 provozoval soukromník z Frýdlantu nad Ostravicí do Horní Čeladné.

SLUŽBY - OBČANSKÁ VYBAVENOST

V Čeladné najdete ordinaci praktického lékaře jak pro děti a dorost, tak rovněž pro dospělé, zubní ordinaci, lékarnu i českou poštu. Ubytování a pohostinství je zde zastoupeno cca 10 hoteli a 12 restauracemi s různými nabídkami místních specialit, ale také klasické české a zahraniční kuchyně.

Nová éra Čeladné se datuje k roku 1999, kdy byla v obci zahájena výstavba nového centra obce, které bylo dokončeno v roce 2002. V roce 2001 bylo v obci otevřeno největší golfové hřiště v ČR. Od té doby zažívá Čeladná bouřlivý rozvoj a stala se vyhledávaným místem pro bydlení i rekreaci. 

WELLNES V HOTELU YURA  

YURA Hotel Čeladná nabízí pro své hosty i veřejnost relaxaci v bazénu, wellness centru a saunách. Poskytuje také lázeňské procedury a ozdravné rehabilitace hrazené samoplátci i zdravotními pojišťovnami. 

SPORTOVNÍ HALA

V čeladenské sportovní hale si můžete zahrát fotbal, florbal, košíkovou, házenou, badminton, volejbal nebo tenis. K dispozici je tribuna pro 350 diváků, ozvučení, multifunkční výsledková tabule, klimatizace i šatny se sociálním zázemím.

GOLF 

Prosper Golf Resort Čeladná nabízí na 180 hektarech profesionální hřiště pro milovníky golfu i příležitost pro všechny, kteří si chtějí tento sport vyzkoušet. V resortu jsou 2 mistrovská 18jamková hřiště, 24 krytých odpališť, 9 cvičných jamek a 2 simulátory s nabídkou více než 30 světových hřišť.

BOBOFFKA

Adrenalinová a zároveň bezpečná bobová dráha pro všechny, kteří si chtějí při procházce Čeladnou užít dobrodružství a nevšední zážitky. Bob vás vyveze až do nadmořské výšky 620 metrů masivu hory Malá Stolová a pak ffičíte skoro kilometr (824 metrů) dolů, rychlost jízdy si může každý regulovat.

OPÁLENÁ 

Ski Areál Opálená je centrem sportu a zábavy po celý rok. Areál na severovýchodním svahu Ondřejníku nabízí v zimě kromě lyžování i kompletní servis (půjčovnu, školičku...), v létě koloběžky nebo terénní buginy a k tomu celoročně občerstvení ve stylové hospůdce s výhledem na Čeladnou.

GALERIE LARA 

Galerie Lara je volně přístupná z recepce Beskydského rehabilitačního centra. Klientům lázní, občanům z Čeladné a okolních obcí i turistům nabízí zajímavé výstavy fotografií nebo obrazů. Většina výstav je prodejních.

POHÁDKOVÉ VÝLETY OKOLÍM ČELADNÉ 

 Po stopách Slezského zbojníka Ondráše

• Středně náročné trasy dlouhé 10,5 nebo 12 km
• Zajímavosti na trase: koloběžky a buginy ve Ski areálu Opálená, vrcholy Skalka a Solárka, přírodní rezervace Skalka

Po stopách pověsti O čertově mlýně
• Středně náročné trasy dlouhé 12 nebo 18,5 km
• Zajímavosti na trase: lanovka na Pustevny, lanový park Tarzanie

Po stopách pohádky Sůl nad zlato
• Nenáročná trasa dlouhá 4 km
• Zajímavosti na trase: Beskydské rehabilitační centrum (wellness, relaxační pyramida, restaurace, galerie)

TRASY PRO TURISTY

Valašskou cestou z Čeladné do Kozlovic
• Nenáročná trasa dlouhá 13 km
• Zajímavosti na trase: krásné vyhlídky do okolí, možnost navštívit Valašské muzeum v Přírodě

Portášskými chodníčky z Čeladné do Rožnova
• Náročná trasa s velkými výškovými rozdíly dlouhá 22,5 km
• Zajímavosti na trase: pramen Cyrilka, třetí nejvyšší beskydská hora Kněhyně, chata Libušín na Pustevnách, socha Radegasta, kaple sv. Cyrila a Metoděje

Po stopách Černých myslivců z Čeladné na Martinák
• Středně náročná trasa dlouhá 16 km
• Zajímavosti na trase: Památník Josefa Kaluse, Boboffka, kaple na Horní Čeladné, partyzánský pomník na Martiňáku

VÝLETY PRO SENIORY

Za unikátní architekturou
• Nenáročná trasa dlouhá 4,5 km
• Zajímavosti na trase: čelandenské náměstí s novou radnicí, kostel sv. Jana Nepomuckého, Beskydské rehabilitační centrum (wellness, relaxační pyramida, restaurace, galerie)

Za sakrálními památkami
• Nenáročná trasa dlouhá 8 km
• Zajímavosti na trase: roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje, kostel svatého Prokopa a svaté Barbory, kaple Golf klubu Čeladná, roubená kaple nejsvětější Panny Marie, Ferdinandův pramen

Za přírodními unikáty a nejkrásnějšími výhledy
• Nenáročná trasa dlouhá 7 km
• Zajímavosti na trase: 220 let starý tis červený, daňčí obora, legendární zmrzlina "z kravína"

PAMÁTNÍK JOSEFA KALUSE

Navštivte stálou výstavu o přírodě a historii obce, o životě a díle Josefa Kaluse a v neposlední řadě také sezonní výstavy současných umělců, řemeslníků, sběratelů i jiné. Adresa Čeladná 24, objednávky u správce Milana Moravce, tel. +420 739 219 838

PAMĚTIHODNOSTI

 • Památník Josefa Kaluse - Čeladná 24
 • Lázně Skalka (dnes Beskydské rehabilitační centrum)
 • Altán nad pramenem Cyrilky byl zapsán do seznamu kulturních památek před rokem 1988.
 • kaple svatých Cyrila a Metoděje
 • Hrob Jána Ušiaka a jeho tří druhů
 • Krucifix u kostela sv. Jana Nepomuckého
 • Krucifix u restaurace Kněhyně
 • Pomník obětem fašismu se sochou partyzána v parku
 • Pomník popravených partyzánů stojí napravo silnice směr Frýdlant n/O.
 • Národní přírodní rezervace Kněhyně - Čertův mlýn
 • Přírodní rezervace Klíny
 • Přírodní rezervace Smrk
 • Přírodní rezervace Studenčany
 • Přírodní rezervace V Podolánkách
 • Přírodní památka Kněhyňská jeskyně

A TROŠKU Z HISTORIE ČELADNÉ

POČÁTKY OBCE

Počátky obce Čeladná lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy. 

HAMR HORNÍ ČELADNÁ

Až do počátku 18. století žili v obci především zemědělci. Po třicetileté válce vznikají na území obce první hamry, které však kvůli velké spotřebě dřeva z okolních lesů a zákazu těžby přerušily provoz. Ten byl obnoven v souvislosti s hospodářským rozvojem území na konci 18. století, kdy byla vybudována i vysoká pec, ve které se zpracovávala ruda z Čeladné a Kunčic. V první polovině 19. století k ní přibyla i slévárna a kupolová pec. Postupně přibývaly další průmyslové provozy: tkalcovna, přádelna vlny a výroba sirek. 

LÁZNĚ

Na úpatí Ondřejníka, naproti Malé Stolové, Velké Stolové a Kněhyně, u samotné hranice mezi Čeladnou a Kunčicemi pod Ondřejníkem, postavil v roce 1899 pan Dočkal jednopatrový hotel s prostým názvem Skalka. Současně s hotelem vyrostla budova koupelny a mezi těmito budovami vznikla parková zahrada. Roku 1902 koupil usedlost i s hotelem MUDr. Jan May se svou ženou. Byl to právě Jan May, který se rozhodl, že na tomto místě zřídí lázně a sanatorium pro ostravské horníky. 

2. SVĚTOVÁ VÁLKA

Za druhé světové války se stala Čeladná zázemím partyzánů. Poté, co Němci vypálili Lidice, poskytla obec nový domov lidickým ženám a dětem. Toto smutné období dějin v Čeladné připomíná pomník partyzánského odboje a památník obětem fašismu. 

VRAŤME SE ZPĚT NA CHATU

MAPA LOKALITY

PRODEJNÍ CENA  1.700.000,- KČ

V případě většího počtu zájemců si majitelka vyhrazuje právo volby nejvyšší nabídky.

LÍBÍ SE VÁM CHATA A CHTĚLI BY JSTE JI VIDĚT OSOBNĚ?

ZAVOLEJTE MI, NAPIŠTE NEBO STAČÍ VYPLNIT PŘILOŽENÝ FORMULÁŘ