Hypotéky kvůli koronaviru nejspíš zlevní

19.03.2020

Prodeje hypoték dosáhly v únoru objemu ve výši 18,6 mld., což je rekordní částka.

Stejně tak počet uzavřených smluv, který dosáhl 7 tisíc, je vysoký a je téměř srovnatelný s množstvím podepsaných hypotečních smluv v roce 2017. Tehdy byl zájem lidí o sjednání hypotéky enormně vysoký, kvůli chystanému zpřísnění ČNB. Projevilo se to i na pozvolném růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů až na průměrných 2,42 % p.a.

Co se teď bude dít s hypotečním trhem při koronavirové epidemii?

Je jednoduché se shodnout, že trh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách. Banky si teď všechny lámou hlavu, jak bude ten propad veliký. Ještě začátkem března se epidemie na výsledcích nijak neprojevovala. O to složitější je odhadnout, jak dopadne březen a další měsíce, říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Podle Staňury přijde vrchol epidemie v polovině dubna, obchod by se proto mohl začít vracet do normálu už koncem dubna. To by znamenalo, že produkce by vypadla na 6 až 7 týdnů.

To by bylo velmi nepříjemné, ale nebylo by to fatální. Věřím tomu, že to tak bude. ČNB vydala trhu razantní signál snížením svých sazeb. V kombinaci se zvýšenou snahou bank získat z menšího koláče nějaké klienty, se trend obrátí a úrokové sazby hypotečních úvěrů půdou dolů, dodává Staňura.

Zdroj: měšec.cz

Chcete-li pomoci s vyřízením hypotéky, nebo úvěru na bydlení, nebo chcete prověřit Vaši stávající úvěr či hypotéku, rády Vám poradíme. Napište nám nebo zavolejte na                      tel. 733 726910, domluvíme si schůzku ještě dnes

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů pro marketing v souladu se Zásadami zpracování osobních údajů.