Jak investovat do nemovitosti a při nezdaru neprodělat.

01.02.2022

Jednoho dne v roce 2013 oslovil jeden realiťák paní Jiřinku, jestli by neměla zájem si zhodnotit peníze a koupit nemovitost k pronájmu. S jeho pomocí koupila dům na hypotéku. Dům viděla jen letmo. Vypadalo to, že se tam budou moci pronajímat dva menší byty, a tak šla do toho. Dala dům do správy stejnému makléři. Ze začátku šlo všechno jak má.

V domě se vystřídalo hodně nájemníků, každý to svým způsobem "zvelebil". Před pár lety, když se řešily nějaké problémy kolem neplacení nájmů zjistila paní Jiřinka, že by dům potřeboval finanční injekci, a tak jej chtěla prodat. Bylo jí přislíbeno, že bude o opravy postaráno, a že se dají do domu lepší nájemníci, kteří budou dům udržovat a starat se o něj. Dům se uklidil, vysušil a zkoušel se nabízet i k prodeji. Protože zájemci nenabízeli takovou cenu, aby se mohla vyplatit hypotéka, z prodeje sešlo.

Poslední nájemníci, kteří v domě bydleli, nic neřešili. Nevadilo jim, že je v domě plíseň, špína, kterou si tam zdárně udržovali. Hlavně, že mají střechu nad hlavou.

Ani nevím, co byl hlavní impuls k tomu, že se paní Jiřinka nakonec loni rozhodla navštívit dům. S hrůzou zjistila skutečný stav domu. Informovala si na bance, kolik je ještě dluh na hypotéce. Dům se rozhodla prodat, dokud ještě stojí a má nějakou cenu, alespoň za cenu zbytku hypotéky. 

Dům nám nafotil a natočil dronem profifotograf, udělal videoprohlídku lokality, nastavili jsme marketingový mix jako u všech nemovitostí, rozhodila jsem reklamu a inzerci na sociálních sítích a realitních serverech. 

Prezentaci vidělo kolem 4000 zájemců, kteří hledali nemovitost k rekonstrukci, nebo hledali dům na investici i takoví, kteří měli menší příjmy a tím by měli i nižší hypotéku. Nakonec se na dům fyzicky přišlo podívat jen 15 zájemců, z nichž jeden si dům zarezervoval a nakonec i koupil a bude rekonstruovat.

Tomuto skvělému konci ještě předcházela návštěva domu hned po složení rezervace, abychom nájemníky informovali o tom, že se jim již nebude prodlužovat smlouva, protože se našel kupec, a že si mají najít jiné bydlení do konce ledna. Zkoušeli na nás všechno, i to, že se nevystěhují, ale nakonec nám 27. ledna byty předali. 

Přizvaly jsme si na pomoc vyklízecí a stěhovací firmu pana Ládi Dombrovského, který spolu se svými chlapy za tři dny udělali zázrak, odvezli 6 skříňových aut, naplnili 3 a půl 20 m3 kontejnerů a dům nám předali vyklizený a připravený k předání novému majiteli.

Máte-li podobný příběh, podobnou nemovitost, nebo i jen stejný problém (a nemusí to být vždy jen nájemníci) ráda Vám s ním pomohu. 

Váš problém je pro nás výzva. Zavolejte mi, probereme to spolu osobně. 

Práce makléře není jen předvedení nemovitosti, která je nová a hezká. Já si poradím se všemi nemovitostmi, které mi nabídnete do prodeje. Každá nemovitost má své kouzlo, jen ho musíte umět najít.